MENÜ

 

Szent Bazil

 

MÁJUS

  1. Jeremiás Lévi törzséből származott. Egyike a 4 nagyprófétáknak. Egyiptomban, Tafnász közelében agyonkövezték Kr.e. 590-ben, miután mintegy 30 évig prófétált. Ő mentette meg a frigyszekrényt 586 körül, amikor a babilóniaiak Jeruzsálemet elfoglalták.

 

  1. Nagy Szt. Atanáz ereklyéinek Alexandriából Konstantinápolyba való átszállítása. (Ünnep: jan. 18.) – Borisz Bulgária első királya és megtérítője (843-888). – Borisz és Gleb ereklyéinek átvitele. (Ünnep: júl. 24.)

 

  1. Timóteus és Maura keresztre feszítve lettek vértanúk 286-ban. Házastársak voltak.

 

  1. Pelágia Diocletianus alatt halt vértanúhalált egy izzó vas-ökörben 288-ban. Egy másik Pelágia erkölcstelen életű nő volt, de megtért. az Olajfák hegyén folytatott vezeklő életet 457-ben bekövetkezett haláláig.

 

  1. Irén Licinius és Licinia királyi pár leánya volt. Megtérése után Efezusban szenvedett vértanúságot 315-ben.

 

  1. Jób ábrahám leszármazottja. Szülei Záre és Boszorra voltak. Sokat szenvedett, de kiállta a próbákat, hűséges maradt Istenhez.

 

7.

- A Szent Kereszt megjelenése az égen 351-ben történt ezen a napon, amikor szépen ragyogó csillagok között tűnt fel a Kereszt 9 óra tájban. Ágai a Golgotától az Olajfák hegyéig értek.

- Ákos 299-ben szenvedett Bizáncban.

- Quadratus vértanú Nikodémiában szenvedett Decius és Valerianus alatt.

 

  1. János apostol és evangélista mai ünnepe a „manna”. Efezusi sírjáról gyógyerejű bogyókat szedtek a hívek, amit mannának neveztek el. (Ünnep: szept. 26.)

Arzén a római egyház diakonusa volt. A pápa Konstantinápolyba küldte Teodosius császár fiainak nevelésére. Mivel eredménytelen maradt, magányba vonult és remeteként fejezte be életét 95 éves korában 449-ben, Canopéban.

 

  1. Izajás próféta a 4 nagypróféta egyike, Ámosz fia. Ozeás király idejében kezdte jövendöléseit. Kr. e. 681-ben Manasszesz király idejében halt vértanúhalált.

Kristóf Cecius alatt szenvedett vértanúságot 250 körül.

 

  1. Simon apostol a „buzgó” (vagy „zelóta”) melléknevet viselte. Kánai származású volt, a 12 apostol egyike.

 

 

  1. Konstantinápoly alapítása: A város alapjait Nagy Konstantin 328. november 20-án tétette le, s 330. május 11-re épült fel. Ekkor avatták fel.

Mócius macedóniai pap volt, Diocletianus alatt 288-ban fővesztésre ítélték.

Metód morvaország és Pannónia érseke, Cirillnek a testvére. 885-ben hunyt el. (Ünnep: július 7.)

 

  1. Apifaniosz Szalamisz püspöke. Hilarionnak és Jeromosnak jó barátja s az eretnekek nagy ellenfele volt. 403-ban halt meg.

Germanosz konstantinápolyi pátriárkát 730-ban Izauri Leó az ikontisztelet miatt száműzte. Így halt meg 733-ban. Egyesek őt tartják az Előszenteltek liturgiája összeállítójának.

 

  1. Glicéria Trajanopoliszban szenvedett vértanúságot 141-ben.

Sándor pedig 298-ban Cipruson.

 

  1. Izidor Decius alatt Chiosz szigetén lett vértanú 250-ben: kútba dobták, majd karddal kivégezték. A kút gyógyerejű lett.

 

  1. Pakhómiosz előbb pogány katona volt, majd megtérve remetének állt. Szerzetesfőnökké választották. Szabályzatot is írt nekik. 346-ban halt meg.

Achillesz larisszai érsek a 6. században hunyt el.

 

  1. Tivadar Pakhómiosz utóda volt a remete-telep főnökségében. 368-ban halt meg.

Vitus, Modest és Kreszcensz vértanúk Valérianus alatt szenvedtek vértanúságot 290-ben.

 

  1. Andronik és Junia apostolokat Szt. Pál mint rokonait és fogolytársait említi. A 72 tanítvny közé tartoztak. Vértanúk lettek.

 

  1. Péter, Dénes, Krisztina, András, Pál, Benő, Paulin és Herákliusz Decius alatt szenvedtek 250-ben.

Teodót vértanú és a hét szent szűz: Alexandra, Tekuza, Klaudia, Falina, Eufrázia, Matróna és Julia 304-ben lettek vértanúk Diocletianus alatt.

 

  1. Patrik és társai: Ákos, Menánder és Plién a hitehagyott Julianus alatt szenvedtek 363-ban.

 

  1. Tallaleusz ingyenes orvos volt, de a pogányoktól való félelmében csak titkon gyógyított. Kilikiában lett vértanú 284-ben, társaival együtt.

 

  1. Konstantin és anyja, Ilona társapostolok. Konstantin az elő keresztény császár. Megszüntette a keresztényüldözést. Új fővárossá tette Bizáncot, s azt magáról Konstantinápolynak nevezte el. Keresztény építkezésekbe kezdett. Az édesanyja, Ilona császárné találta meg Jeruzsálemben a Szent Keresztet.

 

  1. Baziliszk Tiro Szt. Tivadar (Ünnep: február 17.) unokaöccse. Maximianus alatt szenvedett vértanúságot 308-ban.

 

  1. Mihály előbb szerzetes volt Szt. Taráz monostorában, majd szinnadoni püspök lett. Örmény Leó száműzte az ikontisztelet miatt, ahol meg is halt 826-ban.

 

  1. Simeon szinte gész életét oszlopon állva töltötte el vezeklőként. Antiochia közelében a Csodálatos helyen egy magas oszlopon 45 évig, haláláig állt. 574-ben hunyt el.

Melétiosz, Sztratilát, János, István és 1128 vértanú 154-ben szenvedtek.

 

  1. Keresztelő János fejének harmadik megtalálása 867-ben történt Komaneszben. Ignác pátriárka találta meg s vitette át Konstantinápolyba Mihály császár és Teodózia császárné idején.

 

  1. Kárposz apostol Szt. Pál társa, a 72 tanítvány egyike. A trákiai Bereában volt pürpök. 59-60 körül szenvedett vértanúságot.

 

  1. Hellád fölszentelt vértanúnak csak ereklyéi átviteléről tudunk.

Terapón néven két szentet is tisztelünk. Az egyik ciprusi püspök volt és Maximianus alatt lett vértanú 289-ben. A másik Szárdeszben volt pap, ott is ölték meg.

Didim és Teodóra Alexandriában, 303-ban szenvedtek.

 

  1. Eutichész melitinéi püspök az apostolok tanítványa volt. Kis-Örményországban lett vértanú.

Nicetás kalkedoni püspök 836-ban hunyt el. Az ikontiszteletért lett száműzve.

 

  1. Teodózia konstantinápolyi szerzetesnő az ikonok tisztelete miatt lett vértanú 826-ban.

Egy másik Teodózia 307-ben szenvedett a palesztinai Cezáreában. A bíróság elé állítva kérte a keresztényeket, hogy emlékezzenek meg róla. Ezért kegyetlen megkínzatás után kivégezték.

 

  1. Izsák a konstantinápolyi Szt. Dalmát kolostor alapítója és főnöke volt. Elődje volt Dalmátnak, a kolostort mégsem róla nevezték el. 383-ban hunyt el.

 

  1. Hermiosz vértanú katona volt a kappadókiai Komaneszben. Antonius Pius császár alatt szenvedett vértanúságot 141-ben.

Hermeász apostol a 72 közül való, akit Szt. Pál a Rómaiakhoz írt levelében (16,14) említ.

 

 

Asztali nézet